ضربه سرویس در تنیس چگونه باید باشد؟

10 / 10
از 1 کاربر
ضربه سرویس در تنیس چگونه باید باشد؟

انجام دادن ورزش خوب و مفرحی مانند تنیس همراه با انجام دادن یک سری از قوانین و مقرارت است که این بازی را لذت بخش تر و قانونمند تر می کند. در تمام ورزش ها چه والیبال، فوتبال، بدمینتون و... از ابتدای طراحی آنها برای هدفمندتر شدن و زیبا تر شدن آنها قوانینی وضع شده است که با اجرای آن هم بازیکنان آنها راحت تر هستند و هم این بازی ها نیز جذاب تر خواهند شد.

زدن ضربه سرویس هم در بازی تنیس یکی از عوامل مهم و کلیدی این بازی محسوب میشود که حتی میتواند در نتیجه کل مسابقات تاثیر زیادی بگذارد. این تاثیر گذاری تنیس در مسابقات حرفه ای بیشتر آشکار و مشهود است.به همین خاطر است که در آموزش های جدیدی که به علاقه مندان این ورزش در این دوره داده شده، توجه زیادی به نحوه صحیح انجام این حرکت و آموختن نکات تکنیکی آن می شود. برای زیاد کردن توان این ضربات باید به خوبی آموزش دید و تمرین کرد. اگر جزو علاقه مندان ورزش تنیس باشید، حتما نام "سمپراس" را شنیده اید که یکی از بهترین سرویس زن های دنیای ورزش تنیس محسوب می شود.

سمپراس در زدن ضربات سرویس از دقت، سرعت و تنوع خوبی برخوردار است و زدن سرویس را با بهترین نحوه ایستادن که همراه با آرامش و تعادل است، انجام می دهد. بالا پریدنی سریع و حرکت تند مچ دست و ضربه زدن به توپ بعلاوه حالت دورانی و عکس العمل خوب کتف ها به او کمک می کنند تا سمپراس، سرویس خوبی را انجام دهد. در این مقاله سعی می کنیم با ذکر مهارت های ویژ بازیکنان موفق، شما را در جهت زدن سرویسی خوب کمک کنیم.

با دقت و تمرکز بر روی زدن ضربات خود می توانید با نشانه روی بر روی هدف در نظر گرفته خود سرویس زدن خوبی را تجربه کنید و حتی ضربات خود را تمرین بیشتر بهبود ببخشید. فراموش نکنید که نشانه روی به روی هدفی که ثابت است میتواند به بالا رفتن میزان تمرکز شما کمک کند. این راهکار نه تنها در تمرینات میتواند به شما کمک کند، بلکه در مسابقات نیز می تواند کمک و یاری کننده شما باشد.

برای زدن سرویسی موفق کافی است بر روی خط تور برای خود مثلثی فرضی رسم کنید و درست در گوشه محوطه زمین سرویس خود را بزنید. سه گوشه منظور آن قسمت از سرویس است که بین خط انتهایی منطقه سرویس، تسمه نگهدارنده وسط تور و خط وسط سرویس محدود شده باشد. با در نظر گرفتن این نقاط می توانید سرویس خود را بزنید.چند مهارت را به هنگام زدن سرویس نباید فراموش کنید و برای بیشتر شدن مهارتتان در انجام آنها باید تلاش کنید.

ضربه سرویس در تنیس چگونه باید باشد؟

در ابتدا نحوه ایستادن و آمادگی داشتن برای زدن ضربه سرویس؛ برای اینکه بتوانید سرویس خوبی را بزنید باید در راحتی و تعادل کامل قرار داشته باشید و هیچ گون استرسی را به خود راه ندهید. گاهی بعضی از بازیکنان راکت را در این مواقع از انتهای دسته آن نگه میدارند. این بازیکنان معمولا پای جلوی خود را به طرف بالا نگه داشته و پاشنه پا را زمین می گذارند. در این حالت تمام سنگینی بدن بازیکن به پای عقب منتقل خواهد شد.

در تنیس بازی کردن حرکات دورانی شانه ها نباید فراموش شوند. این حرکت را زمانی بازیکن انجام می دهد که میخواهد توپ را به سمت بالا پرتاپ کند. این کار به این طریق انجام میشود که دست پرتاپ کننده توپ موازی زمین قرار گرفته و بعد راکت در این لحظه آرام به طرف عقب برده و آرام به سمت بالا برده و با قرار گرفتن روبه روی توپ ضربه وارد میشود.

در هنگام زدن سرویس توپ باید به سمت بالا و روبه رو پرتاپ شود و با قرار گرفتن سنگینی بدن بر پشت ضربه باعث بیشتر شدن شدت آن شود. فراموش نکنید که هرچه پرتاب بیشتر روبه جلو باشد و وزن بدن هم بیشتر پشت توپ قرار بگیرد، سرعت زدن ضربه نیز بیشتر میشود.

این نحوه زدن ضربه به بازیکن این امکان را می دهد تا بتواند به بهترین حالت از حرکت سریع مچ دست خود استفاده کنید و سرویس خوبی را بزنید. فقط فراموش نکنید که دست پرتاپ کننده در هنگام پرتاپ کشیدگی کامل بدن را داشته باشد.

کجی شانه ها در انجام دادن سرویسی خود نقش زیادی دارد، کجی شانه ها نتیجه خم شدن زانوهاست و این تمایل به کجی در شانه ها سرعت بیشتری به ضربه می دهد. این حالت این امکان را به بازیکن داده میشود تا با قدرت بیشتری ضربه خود را به توپ بزند و جالب است بدانید که اگر شانه ها به این شکل نباشند و حالت راست ولفقی داشته باشند، میتوانند به راحتی از قدرت ضربه بکاهند.

در زدن سرویسی موفق، حرکت سریع مچ دستتان را فراموش نکنید. اینکه مچ دست بتواند به صورت صحیح بچرخد و ساعد نیز حرکت چرخشی خوبی داشته باشد، بسیار مشکل است. در ابتدای شروع زدن سرویس عضلات دست تنیسور باید در حالت کاملا شل و آزاد قرار داشته باشد.

انجام دادن این حرکت سر راکت را به طرف توپ فشار می دهد. برای اینکه ساعد خود را بچرخانید می توانید با انگشت میانی و اشاره خود راکت را بگیرید و آنگاه خود را در مقابل توپ قرار دهید. در این حالت شما مجبور خواهید شد تا ساعد خود را بچرخانید و با جهشی به سمت توپ "که تنیسور با یک پای خود به طرف بالا میپرد تا به توپ برسد و همزمان هم به سمت توپ میدود و آرنجی به سمت بالا کشیده دارد،" انجام میشود.

فراموش نکنید که تمام این نکات را زمانی که رعایت کردید، برای زدن ضربه نهایی بدنتان باید به سمت بالا و کشیده باشد و اگر بدن تنیسور در قسمت پایین قرار بگیرد، باعث میشود تا توپ به تور برخورد کند و حرکت به درستی انجام نشود.انجام دادن سرویس از ابتدا تا انتها باید با آرامش و راحتی کامل انجام شود و پایان یافتن حرکت سرویس به نحو درست به تنیسور قدرت خوبی میدهد و او میتواند با انرژی مضاعف تری بازی خود را دنبال کند.

ارسال شده در تاریخ :  چهارشنبه 17 شهریور 1395
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :