قبل از خرید راکت تنیس اطلاعاتتان را کامل کنید!

10 / 10
از 1 کاربر
قبل از خرید راکت تنیس اطلاعاتتان را کامل کنید!

برای شروع کردن بازی تنیس اغلب افراد گمان می کنند که قبل از اینکه شروع به بازی بکنند و آموزشی ببینند باید به سراغ خرید راکت و تجهیزات مربوط به این بازی بروند. در صورتی که این باور کاملا غلط است و تنیسور می تواند در چند جلسه ابتدایی با راکت مربی خود بازی کند و بعد از آشنایی چگونگی بازی تنیس با در نظر گرفتن صحبت های مربیتان به سراغ خرید راکت بروید.

میتوان گفت که شما باید بعد از سپری کردن یکی، دو هفته از آموزشتان باید به سراغ خریدن راکت تنیس بروید تا در آن زمان به کمک مربی خود اطلاعات کاملی درباره راکت خود داشته باشید و راکت انتخابی شما چند سالی برای شما عمر کند.با خواندن این مقاله میتوانید به راحتی اطلاعات لازم و خوبی را جمع آوری کنید و بعد از آن به خرید بروید.

هر چقدر قاب محکم تر، قدرت بیشتر

این را فراموش نکنید که هر مقدار قاب راکت شما محکم تر باشد، میتواند قدرت بیشتری را ایجاد کند. راکت هایی که دارای قدرت بیشتری هستند، معمولا بلندتر و صفحه بزرگتری نیز دارند که در هنگام چرخشش نیروی پیچشی بیشتری ایجاد می کنند.در این نوع از راکت ها معمولا قسمت مرکزی راکت بزرگ تر است، اما فراموش نکنید که بازیکنان حرفه ای به راکت های سبک تری نیاز دارند تا بتوانند سریع تر حرکت کنند و فعالیتی داشته باشند.

همان طور که می دانید در بازی های حرفه ای سرعت به اندازه قدرت بسیار اهمیت دارد. برای کسانی که مبتدی هستند، بهتر است از راکت قدرتمند تر، بلند تر و دارای صفحه بزرگتری استفاده کنند. این نوع راکت ها در هنگام استفاده و چرخش نیروی پیچشی بیشتری تولید می کند و تنیسور راحت تر می تواند با آن ضربه بزند.افراد حرفه ای احتیاج به راکتی دارند که سبک تر باشد تا آنها بتوانند سریعتر حرکت کنند و در بازی از خود عکس العمل سریع تری انجام دهند. بازی افراد مبتدی حتی با مربیان خود چندان سرعتی نیست و بیشتر قدرتی می باشد.

این نوع راکت ها با زیاد کردن قدرت ضربه های شما باعث می شود تا بتوانید بازی بهتری را ارائه دهید و به همین دلیل به این بازی ها Game lmprover گفته می شود. این را فراموش نکنید که راکت هایی که بازی شما را بهتر می کنند، می توانند انگیزه خوبی برای ادامه آموزش و ورزش کردنتان باشند.

اندازه گریپ را فراموش نکنید

ضخامت دسته راکت را اندازه گریپ گفته می شود که بازیکن به واسطه آن می تواند در بازی خود مانور دهد. گریپ هر چقدر کوچک باشد، می تواند به بازیکن قدرت مانور بیشتری بدهد ولی باید این را در نظر داشته باشید که بازیکن برای نگه داشتن این راکت و استفاده از آن باید از نیروی بیشتری استفاده کند.گریپ ها هر چقدر بزرگ تر باشند، فشاری که بر روی عضلات وارد می کنند، کمتر است و از این رو برای مبتدیان این رشته ورزشی بسیار مناسب است.

محافظ دست و بازوی شما

به یاد داشته باشید که هر چقدر میزان وزن یا همان جرم راکت بیشتر باشد، نشان دهنده آن است که راکت قدرت و مقاومت بالاتری دارد و از همین طریق می تواند از بازو و دست بازیکن محافظت بیشتری انجام دهد.

توجه داشته باشید که راکت هایی که وزن و جرم کمتری دارند، نمی توانند به خوبی از دست ها و بازوان شما در زمان برخود توپ محافظت کنند. راکت زمانی که وزن بیشتری داشته باشد نه تنها می تواند از بازیکن محافظت بیشتری انجام دهد، بلکه به او کمک می کند تا چرخش و پیچش بیشتری را با راکت انجام دهد و هنگام وارد کردن ضربه موفق تر عمل کند.

پهنای قاب بیشتر، استحام بیشتر

هر چقدر پهنای قاب راکت بیشتر باشد میتواند در سرعت برگرداندن توپ تاثیر بیشتری داشته باشد. راکت هر مقدار که پهنای بیشتری داشته باشد، راکتی محکم تر است. راکت زمانی که محکم تر باشد می تواند توپ را با سرعت بیشتری برگشت بزند و در نتیجه تنیسور انرژی کمتری را برای زدن ضربه مصرف می کند، البته به یاد داشته باشید که افزایش سرعت باعث لرزش بازوان نیز می شود.

اسباب کنترل

راکت هایی که سبک بوده و دارای صفحه سنگین تری هستند که برای افرادی که مبتدی و تازه کارند بسیار مناسبند، زیرا این راکت ها به افراد مبتدی اجازه می دهند تا بتوانند سریع تر راکت خود را به چرخش در بیاورند و در عین حال از وزن صفحه برای ایجاد قدرت و کنترل استفاده کنند. بازیکنان که به صورت مبتدی این ورزش را دنبال می کنند و در انجام دادن آن حرفه ای می شوند، میتوانند از خود قدرت بیشتری را نشان دهند و به راحتی از راکت های سنگین تر با صفحه سبکتری استفاده کنند تا این راکت ها باعث شوند که کنترل کافی بر بازی خود را داشته باشند.

به اندازه صفحه راکت خود توجه داشته باشید

اندازه صفحه راکت که معمولا محدود بین 85 تا 135 اینچ مربع است، قادر است تاثیر زیادی بر بازی تنیسور داشته باشد. هر چقدر صفحه راکت بزرگتر باشد، یعنی بخش مرکزی بزرگتری داشته باشد در هنگام زدن ضربه توپ سرعت بیشتری خواهد داشت.صفحه بزرگ مقاومت راکت را در زدن ضربات افزایش می دهد و چرخش آن را نیز زیاد تر می کند. بیشترین راکتی که در میان تنیسوران رواج پیدا کرده است، در حدود 100 اینچ مربع است. به یاد داشته باشید که راکت های قدرتی معمولا Oversize هستند و اندازه آنها معمولا از 105 بزرگتر می باشد.

بیشتر راکت ها معمولا سرسنگینHead Heavy قدرتی هستند و تنها ایرادی که میتوان از آنها گرفت این است که اگر دچار مشکل بازو یا ضعف در این ناحیه باشید، نمی توانید به راحتی از آن استفاده کنید و بازی خوبی را انجام دهید.

در مقابل بعضی از راکت ها هستند، مانند Wilson Blx Stratus با کمتر کردن سفتی راکت این مشکل را در حد زیادی حل می کنند. شما اگر با استفاده کردن از راکت های سر سنگین احساس درد در ناحیه بازو و دستانتان کردید و این درد بعد از چند هفته تمرین و ممارست در انجام دادن این بازی از بین نرفت، بهتر و مطلوب تر است که راکت سر سبک تری را تهیه کنید و از آن استفاده نمایید.خانم ها باید بیشتربه این مسئله توجه داشته باشند که به دلیل ضعیف تر بودن قوای بدنی و آمادگی جسمانی آنها عارضه ای مانند مچ درد می تواند با استفاده کردن راکت سر سنگین زودتر سراغ آنها بیاید و باید مواظب این آسیب دیدگی بیشتر باشند.

سیم ضخیم برای مبتدیان

در مورد ضخامت سیم راکتتان 3 انتخاب می توانید داشته باشد؛ 15،16و 17 که ضخامت سیم های راکت هایی است که در بازار موجود هستند. مربیان این رشته ورزشی استفاده از سیم ضخیم تر 15 یا 16 را برای استفاده مبتدیان تنیس پیشنهاد می کنند. بهتر است بدانید که سیم راکت برای عملکرد بهتر احتیاج به تنژن دارد که این تنژن در راکت های مختلف متفاوت است.

فراموش نکنید که هر راکت تنژن های توصیه شده ای دارد که معمولا داخل گلوی راکت نوشته می شود.تنژن های سخت تر سیم ها باعث می شود تا تنییسور کنترل بهتر و قدرت بیشتری در انجام بازی خود داشته باشد.

ارسال شده در تاریخ :  دوشنبه 26 مهر 1395
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :