چگونه نیروی خود را در ورزش تنیس به بالاترین حد برسانیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
چگونه نیروی خود را در ورزش تنیس به بالاترین حد برسانیم؟

ما انسانها برای اینکه بتوانیم بدنمان را سالم نگه داریم و از بیماریهای در کمین حفظش کنیم ورزش انجام میدهیم که گاهی این ورزش کردن برایمان آنقدر اهمیت پیدا میکند که تمام وقت زندگیمان را برای انجام آن بازی میگذاریم و ورزش را به طور حرفه ای دنبال میکنیم.

حرفه ای دنبال کردن ورزش و شرکت در مسابقات ورزشی برای علاقه مندان به رشته های ورزشی بسیار خوشایند است و باعث خوشحالی آنان میشود ولی آیا موفقیت در ورزش امری قطعی ست؟

رشته تنیس هم با توجه به علاقهمندان زیادی که دارد، توانسته توجه بسیاری را به سمت خود جلب کند. تمام این علاقه مندان یا حتی حرفه ای های این رشته به دنبال راه حلی هستند تا اولین ضربه خود را با تمام قدرت بزنند و بازی را آغاز کنند چراکه وقتی اولین ضربه با تمام قدرت زده شود، حریف را دچار حالت تدافعی می کند و کار برایش با مشکل آغاز میشود.

همان طور که میدانید ورزش تنیس از سه منبع قدرت تشکیل میشود؛ 1- راکت ورزشکار 2- قدرت ضربه 3- سیستم عضلانی تنیسور و میزان توانایی و قدرت او.

مشخصات ظاهری راکت در چگونگی ضربه شما میتواند به راحتی تاثیر بگذارد که امروزه در ساخت آن توجه زیادی شده است تا برای تنیسور مشکلی ایجاد نکند بلکه او را در جهت کسب موفقیتی که مد نظر دارد کمک کند.

راکت خوب معمولا قوس زیادی در سرش دارد که باعث میشود مسافت بیشتری حرکت کند. زه راکت نیز در انتقال نیرو به توپ و در نتیجه انتقالش به حریف میتواند بسیار موثر باشد. سفتی کمتر و زه های باریک تر این امکان را به تنیسور میدهند تا قدرت بیشتری را به توپ انتقال دهند.علاوه بر تمام این مشخصات ، خود ضربه تنیسور هم باید دارای ویژگی هایی باشد، مانند: شکل چرخشی یا همان حرکت قوسی سرویس اولیه که همین حرکت نیز شامل 3 بخش است: 1- حرکت مقدماتی 2- حرکت قوسی"سرعتی" 3- مرحله پایانی کاهش سرعت یا "براکینگ".

با شروع زدن ضربه ماهیچه های سرعتی دست در بالاترین حد توان خود بیشترین نیرو را منتقل کرده و حرکتی به سمت عقب دارند که بیشترین توان را به شما منتقل میکنند.در مرحله بعدی یا همان مرحله سرعتی، نیروی تولید شده توسط عضلات دوسر، بازویی، خم کننده آرنج و حتی عضلات شکمی و به سر راکت منتقل میشود.

و در مرحله پایانی حرکت آرام و تمام میشود که با انجام دادن صحیح این حرکات و مراحل میتوانید از آسیب رسیدن به مفاصل خود جلوگیری کنید.

اگر این مراحل به خوبی انجام نشوند ممکن است به دلیل عدم توازن در حرکات دچار آسیب های عضلانی شوید و ماهیچه های زانو و پشت زانو یا حتی لگن تنیسور دچار مشکل شود.پس برای اینکه شروع خوبی داشته باشید در ابتدای کار حرکت سر راکت را جایی که توان و قدرت دارید وسیع انجام دهید و بعد به توپ ضربه بزنید.به یاد داشته باشید که پس از انجام حرکت مقدماتی یا قوسی متوقف نشوید که این کار را بعضی از تنیسوربازان برای تمرکز و بالا بردن قدرتشان انجام میدهند که دقیقا نتیجه ای عکس دارد و باعث کاهش قدرت عضلانی آنها می شود.

در پایان به یاد داشته باشید که بهترین راهکار که بتوانید نیروی خود را افزایش دهید، تمرین داشتن زیاد و متناوب است. بنا به گفته مربیان و تنیسورهای حرفه ای 3 بار در هفته تمرین کردن بهترین حالت تمرین یک تنیسور است.

برای اینکه از دستان قدرتمند و نیرومندی برای بازی تنیس برخوردارشوید، باید 3 بار هفته به طور منظم وزنه های سنگین بلند کنید، 2 تا 3 ثانیه نگه دارید و بعد از آن از وزنه های سبک تر استفاده کنید.در انجام ورزش تنیس بیشترین بار قدرتی و حرکات بر روی دستان و عضلات مربوط به آن است که با تقویت و آماده سازی آنها میتوانید به راحتی این ورزش را انجام دهید و از بازی کردن آن لذت ببرید.

ارسال شده در تاریخ :  یکشنبه 20 تير 1395
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :