5 اشتباه رایج در خرید کفش ورزشی

10 / 10
از 1 کاربر
5 اشتباه رایج در خرید کفش ورزشی

برای شروع کردن ورزش مورد علاقه خود ابتدا به چه چیزی فکر می کنید؟ اغلب ما اولین چیزی که به ذهنمان می رسد این است که لوازم و لباس های مناسبی تهیه کنیم تا بتوانیم راحت تر به آموزش یا انجام ورزش مورد علاقه خود بپردازیم.ورزش هایی مانند دوندگی، کوهنوردی، بسکتبال، فوتبال و تنیس یکی از ارکان های مهم در انجام دادن آنها وجود کفش ورزشی مناسب است که با داشتن کیفیتی مناسب شما در انجام بازی مورد علاقه خود می توانید، موفق تر باشید و از بازی کردن خسته نشوید.

کفش مناسبی انتخاب کردن، آنقدرها هم سخت نیست و در این مقاله به شما کمک می کنیم تا 5 اشتباهی که معمولا افراد مختلف در انتخاب کفش ورزشی مرتکب می شوند را به شما یاد آوری کنیم تا به توجه به آنها بتوانید انتخاب خوبی داشته باشید و بتوانید ورزش خوبی را نیز انجام دهید.

همان طور که می دانید هر کفشی مناسب انجام دادن ورزش نیست و وقتی می خواهید برنامه ورزشی که از قبل تعیین کرده اید، مانند دویدن یا پیاده روی را انجام دهید باید کفشی مناسب مانند کتانی را انتخاب کنید.کفش مناسب میتواند از پا و سلامتی شما حمایت کند و نگذارد تا آسیبی به بدنتان وارد شود. کفشی که ورزشی نباشد و شما در حین ورزش کردن از آن استفاده کنید، میتواند به راحتی برای شما مشکل زا باشد و شما را به دردسر بیندازد.

ما افراد عادی معمولا با دیدن کفش ورزشی زیبا و راحت آن را خریداری می کنیم و هیچ گاه بنا به فعالیت ورزشی که می خواهیم انجام دهیم، کفشمان را انتخاب نمی کنیم. به طور مثال برای دویدن باید کفشی مناسب دویدن انتخاب کنیم که همین کفش مناسب را نمی توانیم در انجام دادن ورزش تنیس یا حتی بسکتبال استفاده کنیم.

ساختار و قالب بندی کفش رشته های مختلف با یکدیگر باهم تفاوت دارند و باید در انتخاب آنها نهایت دقت را داشته باشیم.کفش ورزشی که مناسب دویدن است و برای این کار طراحی و ساخته شده است و دارای استحکام و مقاومتی است که میتواند به راحتی از پای دونده محافظت کند تا پای دونده به طرفین حرکت نکند و مشکلی برای او به وجود نیاید.

در ورزش تنیس یا حتی بسکتبال نیز شما به وجود اینچنین کفش هایی احتیاج دارید، زیرا پاهای شما در حین انجام دادن بازی نباید به اطراف خم یا کشیده شود و با حرکتی ناگهانی دچار مشکلی شوند، زیرا دراین گونه بازی ها پاهای شما زیاد به اطراف حرکت دارند و مراقبت و حفاظت آنها از کارهای مهم است.

به یاد داشته باشید که حتی کفش مناسب راه رفتن با کفشی که برای دویدن در نظر گرفته اید، نیز تفاوت دارد. شما برای دویدن مخصوصا در طی مسیرهای طولانی نیاز دارید تا کفشتان در سینه پا دارای لایه های بیشتری باشد و در حالی که در راه رفتن و پیاده روی ساده باید این لایه ها سخت تر باشند تا بتوانند به راحتی از پای ورزشکار حمایت و مواظبت کنند.

کفش هایی که در قدیم به آنها کفش کتانی گفته می شد، برای انجام دادن فعالیت ورزشی که تخصصی نباشند مناسب هستند و می توانند پایاسازی خوبی داشته باشند، ولی همواره به یاد داشته باشید که این گونه کفش ها برای هیچ فعالیت ورزشی تخصصی طراحی نشده اند.

برای انجام دادن ورزش تنیس یا بسکتبال با دوستانتان می توانید به راحتی از کفش های ورزشی عمومی را انتخاب کنید و با استفاده از آنها ورزش خوبی را تجربه کنید، ولی اگر بخواهید تمام این رشته های ذکر شده را به طور تخصصی انجام دهید باید به دنبال کفش مخصوصی برای رشته انتخابی خود باشید تا دچار آسیبی نشوید. کفش ورزشی عمومی این امکان را به شما می دهد تا به راحتی بر روی آسفالت یا پیست ورزش دومیدانی، تردمیل و... به راحتی راه بروید یا بدوید و دچار مشکل خاصی نشوید.

این کفش های عمومی سبب میشود تا به راحتی تمام فعالیت های ورزش عمومی را انجام دهید. برای اینکه بتوانید کفش عمومی مناسبی را تهیه کنید به چند نکته ای که در ادامه به شما یاد آور می شویم توجه کنید.

حتما در هنگام خرید دقت کنید تا کفش انتخابیتان پاشنه سختی داشته باشد، بتواند از پایتان به خوبی حمایت کند و به آسانی نیز خم نشود، سبک باشد و وزن زیادی را به پاهایتان اضافه نکند و به یاد داشته باشید که برای اینکه ورزش منظم و خوبی را انجام دهید و دو یا سه بار حداقل در هفته آن را تکرار کنید باید از کفش مناسبی استفاده کنید تا باعث آسیب رسیدن به پاها یا دلزدگی شما از ورزش نشود.

در استفاده از کفش های ورزشی باید به یاد داشته باشید که کارایی کفش مهم تر از ظاهر کفش است چه در هنگام خرید و چه در هنگام استفاده از آن. افراد زیادی هستند که در هنگام استفاده از کفش ورزشی تا آنجایی که ممکن است و کفش این امکان را در اختیار ورزشکار می گذارد از آن استفاده می کنند.

در صورتی که باید قبل از اینکه کارایی کفش تمام شود، حتی اگر ظاهر خوبی نیز داشته باشد، کفش دیگری را جایگزین آن کنند تا به پاهای ورزشکار آسیبی وارد نشود، چراکه اگر این کار را به موقع انجام ندهید، حتما در آینده دچار کمر درد و زانو درد خواهید شد.برخی از کارشناسان حتی به دوندگان می گویند بعد از طی کردن مسافتی در حدود 500 تا 800 کیلومتر کفش های خود را عوض تعویض کنند. برای کسانی که به این میزان نمی دوند و فعالیتشان به این اندازه نیست، بهتر است حداکثر سالی یک بار کفش های ورزشی خود را تعویض کنند تا همیشه کارایی لازم را داشته باشند و کاری هم به پاره بودن یا نبودن آنها نداشته باشند.

طبق توضیحاتی که در بالا به شما داده شد، می توانید به راحتی با مراجعه کردن به فروشگاهی که تخصص در زمینه فروش کفش های ورزشی دارند، میتواند کفش مناسب با ورزشی که قصد انجام دادن آن را دارید تهیه کنید. در انجام دادن ورزش تنیس به دلیل آنکه تنیسور در بازی حرکت زیادی دارد و مدام باید به این طرف و آن طرف جهش یا حتی پرش داشته باشد، اگر کفش محکم و مناسبی به پا نداشته باشد ممکن است نتواند در حین انجام بازی تعادل خود را حفظ کند و پاهای او دچار پیچ خوردگی یا آسیبی جدی تر شود که مداوای طولانی را نیز در پی خواهد داشت.

ارسال شده در تاریخ :  ﺳﻪشنبه 23 شهریور 1395
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :