5 مزیت تنیس برای سلامتی

10 / 10
از 1 کاربر
5 مزیت تنیس برای سلامتی

همانطور که میدانید تنیس شباهت زیادی با بدمینتون در ظاهر موضوع دارد و به همین دلیل اکثر افراد علاقه زیادی دارند تا این رشته ورزشی را دنبال کنند و آن را انجام دهند. برای درست بازی کردن تنیس نیاز به آموزش است و باید فرد علاقه مند مدت زمانی را برای فراگیری این موضوع در نظر بگیرد.

ورزش تنیس به دلیل تحرک زیادی که دارد، میتواند برای بدن افراد مختلف با هر سن و سالی مفید باشد و بتواند در رشد و سلامتی آن موثر باشد. بازی و انجام دادن تنیس 5 مزیت دارد که در زیر به آنها اشاره میشود تا شما با در نظر گرفتن آنها بتوانید ورزش تنیس را دنبال کرده و از مزایای خوب آن استفاده کنید و لذت ببرید.

اولین مزیت بازی کردن ورزش تنیس کاهش وزن است که با دویدن، تاپ خوردن و روی پاشنه گشتن میتواند حاصل شود. ورزش تنیس برای کل بدن مفید بوده و ورزشکار با انجام دادن آن میتواند به طور همزمان کل بدن خود را درگیر ورزش کند که در این حالت میتواند کالری زیادی نسبت به دیگر ورزش ها مانند: دوچرخه سواری آرام، وزنه برداری یا حتی بدن سازی بسوزاند.

بازی تنیس ثابت کرده است که به ورزشکار خود این امکان را میدهد تا به صورت منظم به کاهش چربی شخص ورزشکار کمک میکند. جالب است بدانید برای اینکه 500 گرم چربی باید حدود 3500 کالری بسوزانید که این کار را میتوانید از طریق تجربه راه های مختلف انجام دهید.یک ساعت بازی کردن ورزش تنیس آن هم یک نفره در آقایان حدود 600 کالری و در خانم ها حدود 420 کالری میسوزاند. اگر این تنیس بازی کردن در هفته 3یا 4 ساعت انجام شود، در پایان هفته حتما میتوانید 250 گرم از وزن خود را کاهش دهید.

انجام دادن بازی تنیس مانند دیگر ورزش ها مخصوصا بدمینتون سرگرم کننده و تفریحی خوب محسوب میشود و میتوان آن را تقریبا با اکثر افراد انجام داد و بازی کرد.انجام دادن بازی تنیس علاوه بر اینکه میتواند بر عضلات و آمادگی آنها تاثیر بگذارد به راحتی میتواند بر مغز استخوانهای شما نیز اثر مثبت و خوبی بگذارد. انجام دادن ورزش منظم و متوالی میتواند توده استخوانی را زیاد کند و از دست رفتن این توده استخوانی در طول زمان کاهش پیدا کند.

بر اساس سخنان و گفته های سازمان ملی بهداشت ایالت متحده NIH” “ توده استخوانی در سن 30 سالگی به حداکثر خود میرسد، یعنی تا سن 30 سالگی افراد وقت دارند که این توده استخوانی را افزایش بدهند و آن را تقویت کنند که بعد از این سن، توده استخوانی روند نزولی خود را شروع میکند.

برای اینکه بتوانیم این توده استخوانی را قبل از رسیدن به سن 30 سالگی به حد بالایی برسانیم، باید از راه ورزش کردن مستمر این توده را به حداکثر خود رسانید تا بعد از رسیدن به این سن و شروع کاهش این توانایی، بدن دچار مشکل حادی نشود و بتواند همچنان سر حال و شاداب به نظر برسد.

سازمان ملی بهداشت امریکا متذکر شده است انجام دادن ورزش های همگانی که در عین حال قدرت عضلانی را نیز افزایش میدهند، میتواند هم بر روحیه افراد تاثیر بگذارد و هم باعث پیشگیری از افتادن از ارتفاعات و آسیب های ناشی از آن را که معمولا به استخوان ها صدمه وارد میکند و باعث شکستگی آنها میشود، کمک کند.

جالب است بدانید که بهترین ورزش ها برای اینکه باعث استحکام و بیشتر شدن مقاومت استخوان ها و توده آن شوند، آنهایی هستند که وزن ورزشکار را درگیر خود میکنند. این نکته به این معنا نیست که شما باید وزنی را بلند یا جابه جا کنید. همان طور که میدانید بدن ما برای مقابله با جاذبه زمین و برای تحمل وزن خود به سلامتی استخوان ها نیاز دارد و باید برای تقویت آنها در ابتدای جوانی تلاش کند.

سازمان ملی بهداشت امریکا از ورزش تنیس به عنوان یکی از فعالیت های مهم تحمل وزن نام برده است که برای ساختن استخوان های محکم و قدرتمند نیز بسیار مناسب است.
افزایش قدرت مغز نیز از دیگر مزایای انجام دادن ورزش تنیس به شمار می آید. نورن های مغز کارشان انتقال اطلاعات و داده ها بین مغز و سایر نقاط مختلف بدن میباشد. برای اینکه ارسال پیام ها در مغز راحت تر انجام شود، ارتباط بین نورن ها نیز افزایش پیدا میکند. هرچه ارتباط بین نورن ها نیز افزایش پیدا کند، انتقال پیام راحت تر و سریع تر انجام میشود و اجرای آن نیز راحت تر صورت میگیرد.

ارتباطات عصبی ما در مغز و ارتباط آنها با سایر اعضای بدن ما نیز تاثیر میگذارد. به طور مثال وقتی کاری را برای مدت زمان زیادی بارها و بارها انجام میدهید، در نتیجه اتصالات عصبی مربوط به آن عمل قوی تر و ثابت تر انجام میشود.وقتی شما شروع به انجام کار جدیدی میکنید، مغز اتصلات جدیدی را در خود میسازد و گسترش میدهد حتی رشته های عصبی جدیدی را نیز میسازد. به یاد داشته باشید که اگر این کار را به ندرت انجام دهید این اتصالات میتواند در مغز ضعیف شده و حتی از بین بروند.

برای بازی کردن ورزش تنیس، تنیسور برای ایجاد خلاقیت در حین انجام بازی به ذهن نیاز دارد. این خلاقیت ها ممکن است، شامل: برنامه ریزی برای پیش بردن بازی، چالاکی و تفکر تاکتیکی که باعث همکاری اعضای بدن میشود، باشد. پس هرچه بیشتر تنیس بازی کنید، ذهن شما بیشتر فعال و خلاق میشود و میتوانید از توانایی و قدرت فکرتان نهایت استفاده را ببرید. تنیس به راحتی میتواند عملکرد مغز را بهبود بخشیده و به حافظه آموزش، مهارت های اجتماعی و رفتاری فرد نیز کمک زیادی کند.

ایجاد انعطاف پذیری یا همان هماهنگی و تعادل از دیگر مزایای انجام دادن ورزش تنیس است. تنیس ورزشی میباشد که باید در هنگام انجام دادن آن تمام اعضای بدن با یکدیگر همکاری داشته باشند و هماهنگ عمل کنند. قرار گرفتن درست پاها، دست ها و موقعیت قرارگیری بازوها و نحوده درست قرار گرفتن راکت در دست تنیسور قدرتی ایجاد میکند تا بتواند به راحتی توپ را از روی تور عبور دهد. اگر انجام دادن ورزش تنیس به صورت منظم انجام شود به بهبود حرکات و کنترل سازی آنها کمک زیادی میکند.

انعطاف پذیری از ویژگی های بزرگی است که میتواند شما را در قسمت های زیادی از زندگیتان کمک کند و از به وجود آمدن آسیب و مشکلات یا حتی کاهش فشار عضلانی کمک میکند. ایجاد این هماهنگی و تعادل باعث میشود تا ورزشکار در انجام سایر ورزش ها و فعالیت های خود نیز آسیب کمتری ببیند و و تعادل بیشتری داشته باشد.انجام دادن ورزش به ویژه تنیس میتواند از به وجود آمدن بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری کند و به کاهش فشار خون، حفظ تعادل وزن، کاهش کلسترول بد و کاهش اضطراب کمک زیادی انجام دهد.

ارسال شده در تاریخ :  شنبه 13 شهریور 1395
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :