تجهیزات اصلی تنیس

10 / 10
از 1 کاربر
تجهیزات اصلی تنیس

بخشی از جذابیت ورزش تنیس ناشی از سادگی تجهیزات مورد نیاز این ورزش است. در این ورزش افراد مبتدی تنها به توپ و راکت نیاز دارند.

1.راکت تنیس

اجزای راکت تنیس شامل دسته (گریپ) است که به یک قاب بیضی شکل متصل شده است. این قاب بیضی شکل ماتریسی از رشته های محکم کشیده شده است که به آن زه نیز می گویند.در صد سال ابتدایی ورزش تنیس، راکت تنیس از چوب ساخته شده بود و دارای اندازه های استاندارد بود و علاوه بر این زه در راکت تنیس نیز از احشاء حیوانات تولید می شد. راکت تنیس از جنس چوب لمینت (روکش شده)، در اوایل قرن 20، قدرت بیشتری را برای راکت تنیس به ارمغان آورد. و بعد از آن راکت تنیس از جنس فلز، کامپوزیت گرافیت کربن، سرامیک و فلزات سبک تر مانند تیتانیوم به بازار عرضه شد. این مواد مستحکم تر، امکان تولید راکت تنیس با سایز بزرگتر را فراهم کردند که قدرت بیشتری داشتند. در همین حال تکنولوژی، به استفاده از الیاف مصنوعی با استحکام بیشتر برای ساخت زه به جای الیاف ساخته شده از احشاء حیوانات روی آورد.

با توجه به قوانین مدرن در ورزش تنیس، در راکت تنیس باید دستورالعمل های زیر رعایت شود:

  • منطقه اصابت توپ، متشکل از رشته ها، باید صاف و کاملا یکنواخت باشد.
  • فریم ناحیه اصابت توپ نباید بیش از 29 اینچ ارتفاع و 12.5 اینچ عرض داشته باشد.
  • سراسر راکت تنیس باید دارای شکل، اندازه و وزن ثابت باشد و توزیع وزن آن باید متعادل باشد.
  • نباید هیچگونه ساختار منبع انرژی در داخل راکت تنیس باشد.
  • راکت تنیس نباید هیچگونه تماسی با بازیکن در طول مسابقه داشته باشد.

قوانین مربوط به راکت تنیس در طول زمان با توجه به پیشرفت و توسعه مواد و مهندسی، تغییر کرده است. به عنوان مثال، تا سال 1997، حداکثر طول فریم 32 اینچ بوده است، که به 29 اینچ تبدیل شده است. شرکت های بسیاری در زمیه تولید و توزیع راکت تنیس فعالیت دارند. ویلسون، Head و Babolat از رایج ترین و محبوبترین برند ها در این زمینه هستند.

2.توپ تنیس

توپ تنیس در اصل از نوارهای پارچه ای که به یکدیگر دوخته شده اند تشکیل شده است و با پر پرشده اند. توپ تنیس مدرن از لاستیک توخالی ساخته شده است که دارای لایه رویی از جنس نمد (پشمی) است.در اوایل رنگ توپ در تنیس سفید بود اما در نیمه دوم قرن 20 این رنگ به زرد تغییر کرد. توپ تنیس باید دارای معیارهای خاصی از نظر اندازه، وزن، تغییر شکل، و پرش مطابق با قوانین بازی باشد. فدراسیون بین المللی تنیس (ITF) قطر رسمی توپ تنیس را 65.41 - 68.58 میلیمتر تعریف کرده است. علاوه بر این وزن توپ تنیس نیز باید بین 56 تا 59.4 گرم باشد.  توپ تنیس به طور سنتی در ایالات متحده و اروپا ساخته شده است. اگر چه روند تولید توپ عملا در 100 سال گذشته بدون تغییر باقی مانده، حداکثر تولید توپ تنیس امروزه در کشورهای آسیای شرقی صورت می گیرد. علت این جابه جایی به دلیل نیروی کار ارزان تر و مواد موجود در منطقه است.

ارسال شده در تاریخ :  ﺳﻪشنبه 19 مرداد 1395
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :