پرتاب راکت به قصد برگرداندن توپ؛ قانونی یا خطا؟

10 / 10
از 1 کاربر
پرتاب راکت به قصد برگرداندن توپ؛ قانونی یا خطا؟

بازی تنیس از پر طرفدارترین بازی های توپی محسوب می شود. تنیس مانند سایر رشته های ورزشی دارای قوانین خاصی است که باید در حین یاد گیری بازی آنها را آموخت تا در انجام بازی تنیس بتوان قوانین را رعایت کرد.

یکی از بحث برانگیزترین اتفاقی که در بازی تنیس رخ می دهد، زمانی است که بازیکن راکت خود را به سمت توپی که با آن فاصله زیادی دارد، پرتاپ می کند.این کار به این امید انجام می شود که بتواند توپ را به زمین حریف برگرداند. زمانی تنیسور این حرکت را انجام می دهد که در نزدیکی تور قرار داشته باشد و با انجام ضربه پسینگ شات حریف خود رو به رو شود.

قسمت اول این ضربه که همان پرتاپ کردن راکت است، معمولا تنیسورها این حرکت را زیاد انجام می دهند ولی قسمت مهم تر این حرکت برگرداندن توپ با این حرکت است که کمتر با موفقیت همراه بوده است.
توپی که با این روش به زمین حریف برودمورد قبول داوران است و اصلا آیا این ضربه صحیح و قانونی است یا خیر؟ با مطالعه دقیق قوانین تنیس به خوبی و واضح خواهید فهمید که انجام دادن این کار قانونی و درست نیست و به طور صریح در قوانین تنیس ذکر شده است که "خیر" مورد قبول نیست.

در کتاب قانون تنیس ITF که در سال 2016 بازنویسی شده است در بخشی با عنوان "مواردی که باعث از دست دادن امتیاز می شود" آورده شده است؛ تماس راکت با توپ زمانی که راکت در دست بازیکن نمی باشد، صحیح نیست.اکثر اوقات تشخیص اینکه در زمان زدن ضربه راکت در دست حریف بوده یا خیر اصلا کار آسانی نیست و همیشه با مشکلات زیادی همراه بوده است.
در انجام دادن این حرکت برادران برایان سابقه دارند. در سال 2013 برادران برایان با تیم روژهوسلان – بوپانا مسابقه برگزار کردند و در آن مسابقه با انجام دادن این حرکت توسط برادران برایان داور امتیاز را به اشتباه به آنها داد.انجام دادن این تصمیم و امتیاز دادن به برادران برایان با اعتراض تیم مقابل روبه رو شدند و بعد از بررسی های طولانی به این موضوع رسیدگی شد.

جیمی کانرر؛ قهرمان افسانه ای تنیس نیز با پرتاپ کردن راکتش به سمت بالا موفق می شود توپ را به زمین حریف برگرداند. انجام دادن این حرکت و زدن چنین ضربه ای در دنیای تنیس بسیار نادر است ولی با این حال در قوانین وضع شده تنیس این کار خطا محسوب می شود.

ارسال شده در تاریخ :  پنجشنبه 6 آبان 1395
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :