چرا بازی تنیس روی چمن متفاوت است؟

10 / 10
از 1 کاربر
چرا بازی تنیس روی چمن متفاوت است؟

همان طور که میدانید بازی تنیس بر روی زمین های متفاوت از جمله چمن انجام می شود و طرفداران هم زیادی دارد . "چمن برای گاو است" جمله ای که شاید بارها و بارها از زبان تنیسورهای ناموفق شنیده باشید.

برای یاد آوری به شما این جمله را اولین بار "مانوئل سانتانا" استفاده کرد و بعدا بازیکنان مطرح دیگر آن را تکرار کردند و می خواستند با تکرار این جمله سختی بازی روی چمن را به همگان تفهیم کنند.این بازیکنان اعلام کردند که بازی کردن روی چمن بسیار سخت است و به سختی میشود بازی یکنواختی را روی چمن ارائه داد و نمیشود به خوبی روی چمن حرکت کرد و اصلا راحت نیست.

در حقیقت نگهداری زمین چمن از زمین معمولی تنیس بسیار سخت تر است و به همین دلیل هم تعداد زیادی از این نوع زمین در سراسر جهان نیست. چمن عمر کوتاهی دارد و اگر باشگاهی بخواهد چمنش را به صورت دائم در اختیار اعضایش قرار دهد، باید هزینه زیادی را برای حفظ و نگهداری آن متحمل شود و به مشکل زیادی بر خواهد خورد.

نگهداری زمین چمن برای تنیس از زمین چمن فوتبال مشکلتر است و کوچکترین پستی و بلندی در زمین نباید باشد، زیرا با وجود کوچکترین پستی و بلندی توپ نامنظم جهش پیدا خواهد کرد و این شرایط بد میتواند حتی بازی را برای تنیسور ناممکن کند و نتواند به راحتی بازی خود را انجام دهد.

در بهترین زمین چمن دنیا ویمبلدون 2013 تنها در یک روز 7 بازیکن مصدوم شدند و نتوانستند رقابت های خود را دنبال کنند. همان طور که میدانید زمین چمن در روزهای اول خود بسیار لغزنده است که باعث به وجود آمدن مصدومیت شدید در بازیکنان می شود.

جهش کمتر توپ نسبت به زمین های دیگر

از جمله مهم ترین مسائلی که بازی روی چمن را دشوار می کند، جهش کمتر توپ در آن است. هرچه اصطحکاک زمین کمتر باشد، بازیکن به راحتی روی زمین لیز می خورد و در نتیجه جهش توپ نیز کمتر است. شاید بدانید که نام چمن از گذشته با سبک "سرویس و والی" گره خورده است و مشکل اینجاست که در تنیس امروز بازیکنان زیادی وجود ندارند که بتوانند به این سبک از بازی مسلط باشند.

تنیس ورزش غیر قابل پیش بینی است که به عنوان مثال "رافائل نادال" در دوران ورزشی علی رغم انتظارهای اطرافیان خود عملکرد فوق العاده ای در ویمبلدون داشت " از سال 2006 تا 2011" ولی در چند دوره گذشته به تنهایی تعدادی از ناکامی های تنیس و حتی ورزش را به وجود آورده و باعث شگفتی همگان شده است.

همان طور که گفته شد بازی کردن روی زمین چمن بسیار سخت تر از بازی کردن بر روی زمین های معمولی دیگر است که بازیکن با تمام تسلط و حرفه ای بودنش در این ورزش امکان دارد با کوچکترین اشتباه یا بر هم خوردن تعادلش تمام محاسبات و برنامه ریزی هایش تغییر کند و دچار مشکلات زیادی شود.

ارسال شده در تاریخ :  دوشنبه 26 مهر 1395
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :