10 استراتژی برای موفقیت در مسابقات تنیس

10 / 10
از 1 کاربر
10 استراتژی برای موفقیت در مسابقات تنیس

مهارت و آمادگی جسمانی درست است که نقش بسیار مهمی در برنده شدن و بردن مسابقات دارد ولی ذهن و آمادگی ذهنی نیز از دیگر عوامل موثر در موفقیت در مسابقات است. در مقاله زیر به بررسی 10 راهکار یا استراتژی مهم برای رسیدن به موفقیت و پیروزی از ابتدا تا انتهای شروع یک بازی میپردازیم و شما را از آنها مطلع خواهیم کرد.

1- در ابتدای کار باید با شرایط روحی خود آشنا باشید و به یاد داشته باشید، چگونه روحیه یا حتی جسمتان را آماده کنید و چه کاراهایی باعث بالا رفتن روحیه ذهنی و قدرت جسمانیان میشود. بدن ما انسانها هر روز به یک شکل و دائما سر حال نیست و نباید از خودتان توقع داشته باشید هر روز خوب باشید و در نتیجه خوب بازی کنید. باید به شرایط آب و هوایی هم توجه کنید و آن را هم در نظر بگیرید و به واسطه در نظر گرفتن آن شروع به تمرین تنیس با توپ و راکت کنید.

2- اغلب بازیکنان دوست ندارند هماهنگ با بازیکن حریف خود باشند و مطابق آنها رفتار کنند به یاد داشته باشید با دیدن تفاوت های خود به محض شروع مسابقه روحیه خود را نبازید و انرژی منفی وارد بدنتان نکنید. تمام تمرکز خود را روی توپ و حرکت آن بگذارید. اینکه توپ کجا قرار است فرود بیاید آیا از توپ دورید؟ یا نه؟ تمام تمرکزتان را به این بدهید که با توپ و حرکت آن هماهنگ عمل کرده و خونسردی خود را حفظ کنید تا عنان بازی از دستتان در نرود.

3- سرویس در بازی تنیس بسیار اهمیت دارد و اگر در اجرای آن ضعیف عمل کنید تا انتهای بازی باید دفاعی بازی کنید. سرویسی که میزنید بهتر است با ضربه خوب باشد تا بتوان آن را کنترل کرد و به یاد داشته باشید که با تمام توانایی و نیروی خود سرویس نزنید. با شروع بازی نیرو و توان خود را تقسیم کنید و کم کم قدرت خود را افزایش دهید و تلاش کنید تا به تمام نقاط زمین سرویس بزنید. همین قواعد و قانون نیز در پاسخ به سرویس نیز صدق میکند و باید با سرعتی متوسط شروع و در حین بازی افزایش پیدا کند.

4- تنیس بر طبق ضربات و ارسالات زمینی شما شکل میگیرد. به همین خاطر هم باید شما شکل خوب و ایده آلی پیدا کنید. ابتدای بازی با ضربات عمیق بالای تور و با در نظر گرفتن تمام ابعاد و زوایای مختلف و بعد از آشنا شدن با تمام زوایای زمین و تسلط بر آن ضربات باید ضربدری و کوتاه و در انتهای بازی ضربات موازی باید زده شود تا حریف را وادار به دویدن کند.

5- به یاد داشته باشید که نباید از خودتان در هر شرایطی توقع بهترین و عالی بودن را داشته باشید و اگر ضربه و والی را خراب کردید، چندان مهم نبوده و نگذارید فکر این خربکاری تمام بازی شما را تحت تاثیر قرار دهد. باید همیشه زمان بندی مناسبی برای اجرای مسابقه خود داشته باشید تا بتوانید برای ضربات و بهبود والی خود برنامه ریزی کرده و قادر باشید آن را به خوبی اجرا کنید. اگر در ابتدای بازی ضعبف کار کردید و بازی را انجام دادید هرگز به خودتان اجازه ندهید که این کار موجب دلسرد و سست شدن شما شود و شما را از ادامه بازی باز دارد.

6- قبل از رفتن به مسابقه و مسابقه دادن با حریفتان؛ روی ویژگی ها، برتری ها و نحوه عملکرد آن تحقیق کنید تا با دریافت نکات مهمی از حریف خود بتوانید بازی زیبایی را به نمایش بگذارید.

7- شما باید بر اثر تمرینات زیاد و تحقیقاتی که قبل از بازی انجام میدهید به خوبی قادر باشید تا بتوانید در ابتدای بازی به راحتی تشخیص دهید که نقاط قوت یا حتی ضعف حریفتان کجاست و آن را در کمترین زمان ممکن شناسایی کنید. با شناخت نقاط قوت حریفتان سعی کنید در آن موضع بازی نکنید که این امری بسیار منطقی و جزو تفکر بازی به حساب می آید. اغلب اوقات هم بازیکنان به این شکل حساب شده، بازی نمیکنند و درگیر هیجان ایجاد شده در فضای مسابقه میشوند.

8- ضعف حریفتان و اینکه در کجای زمین کم توان تر بازی میکند را شناسایی کنید و با خود خیلی سریع بگویید او در جلوی زمین و دویدن به این سمت ناتوان است، پس تمام تمرکز خود را روی آن بگذارید. به یاد داشته باشید که مدام و پی در پی مکان ضربات خود را تغییر ندهید زیرا باعث میشود شما تسلط خود را از دست بدهید و توانایی لازم برای بازی خوب را از نداشته باشید.

9- با به کارگیری تمام نکاتی که به شما گوشزد و یاد آوری شد، حتما در بازی موفق و حریف را شکست داده اید ولی مراقب تله ذهنی که ممکن است در آن قرار بگیرید باشید و مدام با انرژی مثبت به خود روحیه بدهید و تکرار کنید که پیروز خواهید شد و روند پیروزیتان را حفظ خواهید کرد. همواره به یاد دداشته باشید که حتی در ذهنتان هم قاطعانه فکر کنید و تردیدی به خود راه ندهید.

اگر در مرحله پایانی مسابقه هستید، مواظب دام افکار بدن در ذهنتان باشید، چرا که اغلب اوقات در ست های پایانی زمانی که ضربه آخر شما تعیین کننده سرنوشت بازی خواهد بود، افکار منفی به ذهن هجوم می آورند و باعث میشوند تا بالاخره ذهن به دام بیفتد و آن زمان موقعیتی برای بردن ست نخواهید داشت.پس برای اینکه بازی زیبا همراه با بردی عالی و دلچسبی را تجربه کنید، همواره ذهنتان را از افکار و جملات مثبت پر کنید و با خود جملات مثبت را تکرار کنید و همواره لبخند زدن را فراموش نکنید.

ارسال شده در تاریخ :  دوشنبه 4 مرداد 1395
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :