8 نکته برای خرید راکت تنیس

10 / 10
از 1 کاربر
8 نکته برای خرید راکت تنیس

تنیس جزو پر طرفدارترین ورزش های این روزهای دنیای ماست و هر روز نیز به تعداد این علاقه مندان اضافه می شود. اگر جزو مبتدیان این رشته ورزشی هستید به شما پیشنهاد می کنیم تا از راکت های قدرتی استفاده کنید تا بتوانند خودشان قدرت لازم را به توپ وارد کنند و هرگاه شما هم توانستید به راکت ضربه قدرتی وارد کنید، باعث بهتر شدن بازی شما خواهد شد.معمولا مبتدیان ورزش تنیس با زدن ضربات کوتاه با سرعت پایین بازی خود را شروع می کنند و برای این کار راکت آنها قدرتی تر یعنی دارای ابعاد 105 یا حتی بزرگتر است.

صفحه سبک یا سنگین راکت تنیس

در راکت تنیس صفحه سبک که تعادل نیمه پایین یا طرف دسته راکت قرار دارد که این موضوع مانور و تاپ در دست را راحت تر می کند. راکتی که در قسمت صفحه سنگین تر باشد، باعث میشود تا ضربه تنیسور با قدرت بیشتری زده شود. بازیکنانی که در انتهای زمین معمولا می ایستند، استفاده از راکت های سنگین تر را بیشتر ترجیح می دهند و بازیکنان سرو صفحه سبک را بیشتر می پسندد و راحت تر می توانند با آن کار کنند.

عرض قاب تنیس

وقتی از بغل به راکت تنیس نگاه می کنیم به این نما عرض راکت گفته می شود. این عرض هر چقدر بیشتر باشد، محکم تر و قدرتی تر می باشد و هر چه باریکتر باشد، دارای انعطاف و راحتی بیشتری است. امروزه در بازار، راکت های تنیس با طول و عرض های متفاوتی وجود دارند که قدرت و توان و انعطاف پذیری متفاوتی دارند.

استحکام راکت تنیس

نشانه استحکام یک راکت این است که در هنگام ضربه زدن راکت هر مقدار که خم شود، این مقاومت و استحکام راکت را نشان می دهد. در طرح های جدید راکت دسته و صفحه را با استحکام متفاوتی می سازند که همین موضوع باعث جذاب تر شدن بازی و کار کردن با راکت می شود.

ارتعاش راکت تنیس

بعد از اینکه ضربه اول با راکت زده شد، ارتعاش حرکت راکت به جلو و عقب در برخورد توپ با سیم راکت که بعد از مدتی نیز می ماند، بسیار مهم است و باید به آن توجه کنید.

منطقه قدرت راکت تنیس

وقتی ضربه ای با راکت زده می شود، نقطه ای در وسط تنیس که زمان برخورد با تنیس میزان قدرت و راحتی راکت مشخص می شود که منطقه قدرت را نشان می دهد.

میزان کشیدن زه راکت تنیس

هر چقدر زه راکت بیشتر کشیده شود، کنترلی بیشتری روی آن خواهید داشت و هر مقدار این کشیدن کمتر باشد، قدرت و توان بیشتر می شود. قطر کمتر راکت یعنی14 باعث میشود تا راکت قدرت و چرخش توپ را بیشتر کند، در صورتی که زه هر مقدار پهن تر باشد راکت دوام بیشتری خواهد داشت.

شک راکت تنیس

وقتی به وسیله توپ به راکت ضربه می زنید، نیروی به نام شک به وجود می آید. این نیروی شک زمانی کاهش پیدا می کند که در بالای راکت نوار سربی، زه های شل تر قرار داشته باشد.

صفحه راکت تنیس

همان طور که گفته شد هر چه صفحه راکت تنیس بزرگتر باشد، می تواند قدرت بیشتری را نیز انتقال دهد ولی بازیکنان حرفه ای از صفحه کوچک راکت تنیس استفاده می کنند، زیرا استفاده از راکت های بزرگتر قدرت کنترل را کمتر می کنند و کار با آنها سخت تر است. به طور مثال راکتی با 105 اینچ مربع، قدرت بیشتری دارد تا سایر سایزهای راکت تنیس.فراموش نکنید که در هنگام خرید راکت باید پیش خود بتوانید به راحتی به سه پرسش پاسخ مناسبی بدهید.

√ ابتدا سوئینگ یا تاب شما چگونه است؟
√ شما با چه روشی بازی می کنید؟
√ ضربات شما چه قدرتی دارند؟

برای پاسخ گویی به این سوال که سوئینگ شما چگونه است؟ باید به هند و فورهند خود توجه کنید. اگر تاب شما کوتاه است، شما احتیاج به راکتی دارید که به شما قدرت بیشتری بدهد. زیرا بازیکنانی که تاب طولانی تر و قوی تری ارائه می دهند، توپ آنها به توان بیشتری به خارج از زمین می رود.

روش شما در بازی نیز بسیار اهمیت دارد، وقتی از انتهای زمین ضربات قوی می زنید به راکتی با مانور بالا نیاز ندارید و فقط راکتی می خواهید که قدرت بالایی داشته باشد. در هنگامی هم که در بازی سرووالی باشید به راکتی با مانور بالا نیازمند هستید.

اگر ضربات شما قدرتمند باشد شما به راکتی با صفحه متوسط نیاز دارید که بتوانید به راحتی روی آن کنترل داشته باشید. بازیکنی که ضربات او از قدرت کمتری برخوردار است، باید به دنبال راکت محکم تر و سفت تر باشد تا با کوچکترین تلاشی که می کند بتواند قدرت زیادی را تولید کند و ضربه خود را بزند.

بعضی از تنیسورها هستند که همیشه آمادگی زدن ضربه را ندارند و همیشه دیر به توپ ضربه می زنند. برای این افراد راکت سبکتر که دارای صفحه بزرگتری نیز باشد، بهتر و مناسب تر خواهد بود، زیرا اگر ضربات به وسط صفحه راکت برخورد کرده یا نکند، نیز اشکالی ندارد و در ادامه بازی خللی ایجاد نمی شود.

ارسال شده در تاریخ :  یکشنبه 21 شهریور 1395
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :